Categories
architektura

zkáza developerů, ráj bezdomovců

P1000003-1.JPG

Tento dům (bývalé kasino) nemůže přehlédnout vůbec nikdo, kdo přijede do Brna vlakem a nevyhne se mu ani mnoho z těch, kteří přijedou autobusem. Je to dům, který stojí na jednom z nejlepších a nejrušnějších míst, které si člověk v Brně může jen představit. Z developerského hlediska by získání tohoto domu byla výhra, jelikož to množství lidí, které kolem projde a nebo projede, jde do desetitisíců denně.

Jenže se stala chyba. Část domu a podchodu pod ním patřilo městu a část soukromé firmě. Tyto dva subjekty se spolu již více než devět let soudí o majetková práva a dům tak stále chátrá – od svého požáru v lednu 2002, kdy zde zahynul majitel herny a velitel hasičské jednotky. Majetkové poměry by teď už snad měly být vyjasněny (došlo k vyrovnání a výlučným vlastníkem se stala ona soukromá firma) a mělo by se začít s opravou. Doufám, že to je opravdu tak a jedna z ostud Brna zmizí v propadlišti dějin.

Zatím se nastěhovali do toho domu bezdomovci a narkomani. Smrad, který se z něj line, je opravdu otřesný a dokonce podnítil vznik petice. Vzhled domu zakrývá jen obměňující se velkoplošná reklama, která je na domě umístěna.

Poučení, které si z tohoto případu do své architektonické praxe a života vůbec beru je, že je třeba problémy řešit hned, jinak se částka na jejich následné řešení bude takřka exponenciálně zvedat s časem, který bude řešení problému trvat. Kdyby se budova opravila před devíti léty, tak částka, kterou by to stálo by byla řádově nižší, než kolik bude oprava stát teď. Zde je několik důvodů:

  1. zvedla se cena materiálů
  2. zvedla se cena práce
  3. stavební normy a předpisy jsou přísnější
  4. upravila se výše DPH
  5. narostly náklady na vyčištění a sanování objektu

By Milan Kramoliš

architekt píšící o architektuře

4 replies on “zkáza developerů, ráj bezdomovců”

Vždycky, když přijedu do Brna vlakem, tak ten dům vidím. Je super, že jsem se dozvěděl něco o jeho historii. A je pravda, že těch obměněných reklam na mě jsem viděl už opravdu mnoho…

Vždycky, když přijedu do Brna vlakem, tak ten dům vidím. Je super, že jsem se dozvěděl něco o jeho historii. A je pravda, že těch obměněných reklam na mě jsem viděl už opravdu mnoho…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.