Categories
architektura

oko nad Brnem

2011-09-21-17-46-19.jpg
© 2011 Jiří "Králík" Mikulášek

Včera byla v Brně slavnostně otevřena nová autobusová zastávka (více zde), která velmi nápadně připomíná nerealizovaný vítězný návrh Národní knihovny v Praze od zesnulého Jana Kaplického. Stavbu zaplatila firma Pepsi v rámci svojí kampaně a darovala ji městské části Brno-Sever. K tomuto počinu se vede dalekosáhlá debata, jestli to je dobré využití a nebo dehonestace díla Jana Kaplického.

Osobně si myslím, že to je úplně skvělý a odvážný nápad. Jeho autor chtěl vzdát hold Janu Kaplickému a snad se mu to povedlo. Myslím, že tato akce má i jistý vedlejší účinek. Ukazuje v úplné nahotě trapnost celé kauzy, které se vleče již několik let. Ukazuje na strach zadavatelů soutěže. Ukazuje na pokřivený pohled na moderní architekturu.

Doufám, že tato akce třeba pomůže k tomu, aby se návrh Jana Kaplického jednou zrealizoval tam, kam byl původně navržen. V té velikosti, barvě a k tomu účelu.

V této souvislosti se mi vybaví (tak trochu ironicky) už jen věta z filmu Pelíšky: “Zas jsme o krok před nimi.” Jen nevím, jestli to bude stačit 🙂

2011-09-21-17-37-54.jpg
© 2011 Jiří "Králík" Mikulášek
2011-09-21-17-45-01.jpg
© 2011 Jiří "Králík" Mikulášek

By Milan Kramoliš

architekt píšící o architektuře

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.