Categories
architektura

nové kostely v CB

Dva sbory naší církve v nedávné době otevřely své nové kostely/modlitebny od výborného českého architekta Zdeňka Fránka. Jeden v Litomyšli a druhý v Černošicích u Prahy.

Obě stavby jsem viděl na nesčetných fotkách a četl jsem o nich na různých místech. Co se týká architektury samotné, tak ta se mi moc libí. Jsou to budovy nápadité – všechna čest architektovi. Obě mají zajímavý myšlenkový kontext k jejich vzhledu a toho, co se odehrává uvnitř. Z tohoto pohledu byla myslím odvedena skvělá práce. A mnoho kladných ohlasů z ČR a světa to jen potvrzuje.V několika věcech mám ale trochu nejasno a kvůli nim tento článeček píšu, abych se s nimi podělil, ale také si sám uvědomil, kdybych se k něčemu podobnému dostal, co je nutno vzít ještě v potaz.

  1. Chybí mi tam zázemí pro malé děti a jejich rodiče během bohoslužby. V Litomyšli jsou rodiče s dětmi během bohoslužby na chodbě – je sice vytápěná a je ozvučená, ale myslím, že to není zrovna nejlepší možné řešení. V Černošicích jsem tento prostor také nenašel. (Sám vím o čem mluvím, jelikož na našich bohoslužbách musíme být s malými dětmi (aby nerušily) ve vstupních prostorech našeho kostela a je to na nic)
  2. Dle fotek je myslím také velice složité dobře vyřešit akustiku / ozvučení hlavních sálů. To je v rámci bohoslužeb velice důležité. Je totiž třeba, aby bylo mluvené i zpívané slovo kvalitně slyšet. Sebelepší aparatura pak už není schopna tento handicap dohnat.
  3. Oba dva objekty mi přijdou vcelku poddimenzované z pohledu návštěvnosti. Lidé už se tam skoro nevejdou – není žádná rezerva. Je tedy možné, že zde budou muset začít druhé bohoslužby během neděle. Přijde mi v tomto ohledu, že se sice postavily krásné a kvalitně navržené budovy, ale kvůli nedostatečným zdrojům bylo třeba držet co nejmenší objem, aby se stavby podařily ufinancovat a to se tak trochu stalo kamenem úrazu. (Osobně bych raději šel cestou jednodušší, ale účelné stavby s dostatečnou rezervou pro případné návštěvníky)

Možná se ale ve svých názorech pletu.

Co o těchto dvou stavbách soudíte Vy? Byl jste tam někdo a můžete mi zde nechat nějaký komentář?

By Milan Kramoliš

architekt píšící o architektuře

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.