Categories
architektura

město vs. dům

P1050993.JPG
Římské náměstí

Momentálně řeším velké dilema. V našem městě je náměstí, které vypadá strašně a které jako náměstí vlastně vůbec nepůsobí (momentálně je vypsaná soutěž na jeho nový vzhled). Je potřeba na něj mimo jiné dostavět dům, aby začalo více jako náměstí vypadat a aby bylo prostorově dotvořeno.

Problémem je, zda-li tento nový dům přizpůsobit celkovému vzhledu náměstí, aby takříkajíc zapadl a nevyčníval, a nebo nový dům udělat tak, aby na náměstí jasně vytvořil dominantu.

Rozhodnutí není úplně jednoduché, ale v konečném důsledku se mi jeví jako lepší varianta ta první. Udělat dům, který reaguje citlivě na své okolí a přitom používá současné moderní materiály a soudobé tvarosloví, který využívá ty nejmodernější technologie. Dům, který zapadne do prostoru, ale bude jasně svůj. Dům, který nebude kopií okolních domů – to by bylo příliš jednoduché řešení, ale nevybočí z měřítka, které vtisknula minulost tomuto místu.

Toto celé je totiž pokoře, které se nám architektům ne vždy dostává. Mám udělat něco ve prospěch celku, i když to třeba nebude taková pecka, která mě přes noc proslaví, ale za pár let si s ní nikdo nebude vědět rady a nebo něco, co daný prostor (místo) dotvoří tak, že se tam lidé i po letech budou cítit doma?

Nestavím si přece pomník, ale tím, co umím, když to vezmu do důsledku, mám život kolem (aspoň v kontextu architktury) udělat přijatelnějším, hezčím…

Jak to vidíte Vy?

By Milan Kramoliš

architekt píšící o architektuře

9 replies on “město vs. dům”

Náměstí, které máš na mysli, opravdu spíše tíhne k uzavření nenápadnou dostavbou. Má totiž "ducha". Jiná místa by ale možná ocenila dominantu. Všechno související s veřejnou službou by mělo být vedeno pokorou.
Všichni velcí duchové tak jednali, nemyslíš?

@Hana – jde o to vždycky mít na mysli celek a to, co mu přinese prospěch, co ten celek doplní, povznese – tak se snažím dívat na všechny svoje projekty… ono se to ale netýká jen architektury, myslím, že se to dá uplatnit na vše – o tom je pak ta pokora – mám na mysli někoho/něco jiného než sebe.

No a ti velcí duchové to asi opravdu věděli a jednali tak…

no rádiovej hit to z objektivních příčin asi nebude:D text písničky je hodě překvapivej na české poměry. to zazní v plném znění i ve filmu? respektive, jak velkou souvislost to má s filmem prosím?

Abych řekl pravdu Kubo, tak nevím. Film jsem zatím neviděl, ale myslím, že tam ta píseň zazní, jelikož je na soundtracku, ale v jakém kontextu a jestli celá, tak to se snad dozvím až v kině 🙂

Tak tomu říkám důstojná píseň hodná zpěvákova věku. Krásná. A Nebela se těším – asi na něj zamířím zítra….

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.