Categories
architektura

integrované centrum mobility

P1000681.JPG

Na rohu ulic Joštova a Česká v Brně se nedávno objevilo Integrované centrum mobility.

Musím se k něčemu přiznat. I když se to nachází nedaleko od místa mého bydliště, tak jsem se o tomto projektu dozvěděl až z internetových deníků, které o otevření informovaly. Nejvíce se ale mluvilo o tom, kolik tato malá stavba stála. Suma, kterou město zaplatilo, je téměř 6 milionů Kč. Na objekt, který má délku 5m a šířku 2m, je to docela vysoká suma.

Dle vyjádření dodavatele stavby se jedná o adekvátní sumu, jelikož jsou zde použity kvalitní materiály a vybavení. Chápu, že automat na lístky, kde je možno zaplatit kartou a nebo papírovými bankovkami, není zadarmo. Stál půl milionu. Kdyby vnitřní vybavení, které není spojeno pevně se stavbou, stálo také stejnou částku, tak nám zůstane na stavbu samotnou cca 5 milionů korun. Což zahrnuje výkopy, základy, prosklené stěny, podlahu, lehkou střechu, WC, klimatizaci, silnoproudé a slaboproudé rozvody, obklady, svítidla a vytápění. Cena za 1m2 stavby tak je 500.000 Kč. Žádnou podobnou stavbu jsem v životě neviděl.

Tato stavba (společně s kašnou a časostrojem na Náměstí Svobody) je opět důkazem toho, že jsme v Brně velice štědří k našim dodavatelským firmám.

Abych ale jen nekritizoval. Budova je provedena kvalitně a z dobrých materiálů. Doufám, že bude sloužit dlouho.

P1000682.JPG

By Milan Kramoliš

architekt píšící o architektuře

10 replies on “integrované centrum mobility”

já si to také myslím, ale nikdo z vedení města a dalších lidí se nad tím vůbec nepozastavuje… je to škoda… za ty prachy by se toho mohlo udělat fakt více…

Rodina starosty Brno stred udajne vlastni developerskou firmu a stavebni firmu.
Projekt pudni vestavby je treba jednim takovym rodinym podnikem kteremu se rika mala domu.
Castecky jako 3 ci 5 mega jsou jen kapesne. Skutecny prachy se tezi jinak.

jo taky mi to přijde hodně předražené, ale co se dá dělat? Další volby volit někoho jiného 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.